Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Keňa - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Žena sediaca na púšti
21. februára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Africký vidiek využíva solárne panely

Projekt ponúka obyvateľom odľahlých miest využitie fotovoltaických panelov. Podľa vedcov tak umožňuje ušetriť až desaťnásobok oproti tradičnému spôsobu produkcie energie.

Jednou z prvých dedín, ktoré sa do projektu zapojili, je Mantarra v Južnom Sudáne. „Je to dobrý systém, vďaka ktorému máme doma svetlo,“ hovorí jeden z farmárov Nyungura James Odo. „Môžeme teraz viac pracovať vo vnútri, a teda viac vyrábať. So svetlom je život jednoduchší, dokonca aj nočná starostlivosť o deti sa zlepšila,“ opisuje výhody. V Odeho dome systém zaisťuje osvetlenie dvoch malých miestností až po dobu siedmich hodín a umožňuje aj nabíjanie malých prístrojov ako je mobilný telefón.

Systém navrhla istá britská spoločnosť pracujúca na solárnych technológiách. Proces funguje podobne ako predplatené mobilné služby. Keď si chcú ľudia kúpiť elektrinu vyprodukovanú solárnym systémom, musí tak urobiť pomocou stieracej karty u miestneho obchodníka. Karta stojí necelý dolár a je na nej kód k prístupu k elektrine na týždeň od doby jeho zadania. Užívatelia tak môžu spotrebu energie dobre kontrolovať, uvádza sa server CNN.

„Nemusíme mínať viac peňazí,“ hovorí Odo. „Darí sa mi ušetriť tri až päť jihosudánských libier za týždeň,“ vysvetľuje.

Do elektrifikačního schému sa zatiaľ zapojili odľahlé miesta v Keni, Malawi, Južnom Sudáne a Zambii. Autori pritom zdôrazňujú nielen finančné výhody, ale aj ekologický prínos. Dúfajú, že do konca tohto desaťročia bude možné úplne eliminovať používanie petroleja. Prvýkrát bol systém použitý v septembri 2010, takže je zatiaľ ťažké zhodnotiť jeho prínos, pripúšťa šéf firmy, ktorá systém navrhla.

Avšak charitatívne organizácie projekt vítajú. Podľa šéfa organizácie SolarAid Steva Andrewsa by mohol systém znamenať urýchlenie vývoja na africkom vidieku. „Projekt má potenciál dodať elektrinu pre najchudobnejšie ľudí na svete,“ konštatuje.

Do budúcnosti autori projektu počítajú s možnosťou väčších dodávok elektriny za malý príplatok, čo by umožnilo používanie chladničiek, rádií alebo televízie.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.