Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Afganistan objavil na severe krajiny ložisko s asi 1,8 mld. barelov ropy

„Neviem odhadnúť jeho celkovú hodnotu, ale podľa prvých prieskumov sa tam nachádza okolo 1,8 miliardy barelov ropy a ja si myslím, že by jej tam mohlo byť ešte viac,“ povedal hovorca ministerstva banského priemyslu Džawád Omar.

V minulých rokoch sa v Afganistane uskutočnilo niekoľko prieskumov, ktoré aj potvrdili rozsiahle nerastné bohatstvo, no ťažba v krajine, v ktorej sa bezpečnosť stále nepodarilo dostať pod kontrolu a navyše pri úplnom nedostatku základnej ťažobnej infraštruktúry investorov odrádza. Omar viac podrobností neuviedol, dodal ale, že toto ložisko, ako aj ďalšie zdroje surovín ponúkne Afganistan investorom na rozvoj v najbližších mesiacoch.

Vláda v Kábule dúfa, že ložiská nerastných surovín, ktorých hodnota dosahuje približne 3 bilióny USD (2,34 bilióna eur), by mohli znížiť závislosť krajiny od západnej pomoci, podporiť zbedačenú ekonomiku a získať peniaze na lepšie vybavenie vlastnej armády, keďže medzinárodné vojská postupne krajinu opúšťajú.

Americké ministerstvo obrany odhaduje len hodnotu rôznych kovov na viac než 1 bilión USD. Americkí geológovia tento rok oznámili, že v krajine sa nachádzajú bohaté zásoby nielen medi, ale aj líthia, kobaltu, zlata, železnej rudy a drahokamov. Experti ale varujú, že nestabilná bezpečnostná situácia môže produkciu a zisky z nej odložiť na dlhé roky.

Prvým väčším zahraničným investorom v Afganistane sa stali čínske firmy Jiangxi Copper a China Metallurgical Group. Do krajiny vstúpili v roku 2007, konkrétne do projektu obnovy medenej bane Aynak južne od Kábulu. Baňa údajne obsahuje až 11 miliónov ton medi, čo ju radí medzi najväčšie ložiská tohto kovu na svete. Podľa Omara by sa produkcia mohla začať do troch rokov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,2799 USD)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.