Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. októbra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ACER už zbiera dáta podľa REMITu

Požiadavka povinného oznamovania transakcií a pokynov je súčasťou nového rámca pre monitorovanie podľa európskeho nariadenia REMIT, ktoré by malo pomôcť pri odhaľovaní a predchádzaní nekalým praktikám na veľkoobchodných trhoch. Úlohou ACERu je zbierať obchodné a fundamentálne dáta a vyhodnocovať ich. Prípadné podozrenia následne nahlási národnému regulačnému úradu, ktorý ich má prešetriť.

Podľa riaditeľa agentúry ide o „veľmi významný míľnik v implementácii REMITu. „Monitorovací rámec, ktorý zavádzame je bezprecedentný vo svojom rozsahu i detailnosti,“ uviedol Alberto Pototschnig. Dodal, že vďaka jednotným pravidlám „si budú môcť byť účastníci trhu istí, že všetci obchodujú na základe rovnakých informácií a spotrebitelia zase, že ceny energií, ktoré platia, reflektujú trhové fundamenty a nenarúša ich nepatričné chovanie na trhu“.

Od 7.10. sa reportujú kontrakty a pokyny z organizovaných miest a dáta z centrálnych platforiem združení ENTSO-E a ENTSO-G. Ostatné transakcie, ako bilaterálne obchody, kontrakty týkajúce sa prenosu či skladovania energie, sa budú povinne reportovať od 7.4.2016.

Oznamovanie zabezpečujú takzvané RRM. V súčasnosti ich je zaregistrovaných 31 RRM, medzi ktorými figuruje aj slovenské OKTE.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.