Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. novembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ACER rozhodol o rozdelení obchodnej zóny Nemecka a Rakúska

Nový dokument stanovuje geografické oblasti, v ktorých bude dochádzať ku koordinovanému výpočtu cezhraničných kapacít a ich prideľovaniu.

ČR doteraz bola členom regiónu CEE, ktorého súčasťou je tiež Rakúsko, Chorvátsko, Nemecko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Spojením s doterajším regiónom CWE, ktorého členmi boli Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Luxembursko a Holandsko, vznikne nový trhový región CORE. Medzi Nemeckom a Rakúskom dôjde k zavedeniu systému konaní preťaženia a k faktickému rozdeleniu spoločnej obchodnej zóny.

„Rozdelenie nemecko-rakúskej obchodnej zóny považujeme za zásadný smerom k nastaveniu rovného prostredia pri obchodovaní s elektrinou v strednej Európe,” uviedol člen predstavenstva ČEPS Zbyněk Boldiš.

Agentúra APA uviedla, že rakúsky regulačný úrad E-Control sa chystá proti rozhodnutiu ACER odvolať, a to najneskôr do polovice januára 2017, kedy vyprší príslušná lehota.

Rakúsko sa obáva, že rozdelením spoločnej obchodnej zóny s Nemeckom vzrastú veľkoobchodné ceny elektriny najmenej o 15 %. Pocítili by to hlavne priemyselné podniky.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.