Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

A. NOVAK: Rusko zastaví dodávky plynu Ukrajine, ak nezaplatí dlh 1,65 mld. USD

„Na základe podpísanej dohody sa žiadne dodávky v januári realizovať nebudú, ak dlh v hodnote 1,65 miliardy USD nebude splatený,“ povedal Novak.

Zároveň dodal, že cena ruského plynu pre Ukrajinu by sa v 1. štvrťroku budúceho roka mala pohybovať od 340 USD do 360 USD za 1000 kubických metrov (m3). To znamená určité zníženie ceny. „Naše (predchádzajúce) rokovania, ktoré sa uskutočnili v októbri, vychádzali z cenovej prognózy na úrovni 360 USD/1000 m3. Momentálne nevylučujeme nižšiu cenu…Myslím, že by to mohlo byť od 340 do 360 USD/1000 m3,“ povedal ruský minister.

Po takmer šesť mesiacov trvajúcom výpadku Rusko 9. decembra opätovne začalo Ukrajine dodávať plyn. Dočasná dohoda, ktorú Moskva a Kyjev uzatvorili koncom októbra a ktorá umožňuje zabezpečiť dodávky plynu Ukrajine do konca marca, počíta so splatením ukrajinského dlhu za ruský plyn vo výške 3,1 miliardy USD do konca roka. Celková hodnota dlhu dosahuje 5,3 miliardy USD. Ukrajinský plynárenský koncern Naftogaz už 1,45 miliardy USD zaplatil a zároveň poslal Gazpromu na účet aj 378 miliónov USD ako preddavok na zaistenie decembrových dodávok.

(1 EUR = 1,2213 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.