Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. januára 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Novak: Rusko je ochotné zúčastniť sa na rokovaniach o prípadnom znížení ťažby

Podľa Novaka sa niektoré členské štáty OPEC usilujú o zvolanie schôdzky, na ktorej by sa zúčastnili aj producenti, ktorí nie sú členmi ropného kartelu. Čo sa týka Ruska, dodal Novak, to predbežne potvrdilo svoju účasť na takejto schôdzke. Schôdzka by sa mala uskutočniť vo februári, presný dátum však zatiaľ známy nie je. „Zatiaľ ho nestanovili, no čo sa týka Ruska, sme pripravení zúčastniť sa kedykoľvek,“ povedal minister.

Dodal, že takéto schôdzky sa uskutočnili už niekoľkokrát, no v súčasnosti sa situácia zmenila, keďže ceny ropy dlhodobo klesajú. „Myslíme si, že v tejto situácii sú takéto rozhovory opodstatnené,“ povedal Novak.

V minulých dňoch sa ceny ropy dostali pod 30 USD (27,52 eura) za barel (159 litrov) a nakrátko aj pod 28 USD/barel. V dôsledku tohto vývoja kurz rubľa klesol na nové historické minimum. Neskôr sa ceny zotavili, a to práve po náznakoch, že by najväčší producenti ropy mohli začať rokovať o obmedzení produkcie. V súčasnosti sa ceny pohybujú nad 32 USD/barel.

(1 EUR = 1,0903 USD)

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.