Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

A. Miller: Plynovod do Turecka zníži úlohu Ukrajiny v tranzite plynu na nulu

Miller uviedol, že plynovod Severný prúd a budúci nový plynovod do Turecka zredukujú úlohu Ukrajiny ako tranzitného štátu na dodávky ruského plynu do Európy fakticky na nulu. Dodávky plynu pre potreby samotnej Ukrajiny však Rusko bude zabezpečovať aj naďalej.

„Čo sa týka domácej spotreby na Ukrajine, potrebné objemy plynu budeme dodávať ďalej,“ povedal Miller. „Na dodávky do Európy sme sa však rozhodli pre alternatívne cesty,“ dodal šéf Gazpromu. Najskôr to bol Severný prúd a potom sa mal postaviť Južný prúd. „Teraz sme sa však rozhodli pre nový projekt, ktorým je podmorský plynovod do Turecka,“ povedal šéf Gazpromu.

V súvislosti s Južným prúdom neexistuje podľa Millera žiadna záruka, že ak by sa projekt aj opätovne oživil, Európska únia ho znova nebude blokovať. „Hovoríme tu o investovanom čase, úsilí a určitom objeme financií. Kde máme zaručené, že sa to nebude opakovať o mesiac, dva či o šesť mesiacov?“ spýtal sa Miller.

Zrušením Južného prúdu Gazprom zároveň mení stratégiu voči európskemu trhu. „Rozhodnutím ukončiť projekt Južný prúd končí aj náš model práce, ktorý platil, keď sme sa zameriavali na dodávky plynu ku koncovému zákazníkovi v Európe,“ povedal šéf Gazpromu, pričom dodal, že členské štáty EÚ budú musieť nakupovať plyn na turecko-gréckej hranici.

Čo sa týka infraštruktúry pre Južný prúd, Rusko ju podľa Millera určite využije. Ako uviedol, infraštruktúra v hodnote asi 4 miliardy eur, ktorú Gazprom pripravil pre plynovod Južný prúd, poslúži teraz novému plynovodu do Turecka.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.