Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. mája 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

A. Miller: Dohoda Gazpromu s Čínou o vývoze plynu môže ovplyvniť ceny v Európe

Podľa Millera je 30-ročný kontrakt o dodávkach ruského plynu do Číny, ktorý Gazprom uzatvoril s čínskou CNPC, najlepším, aký ruská firma kedy uzatvorila a dá sa predpokladať, že ovplyvní celý „plynový“ trh. „Je možné, že podpis dohody ovplyvní ceny plynu na európskom trhu,“ povedal šéf Gazpromu, ktorý dodal, že kontrakt bude mať vplyv aj na medzinárodné LNG projekty, teda v oblasti skvapalneného zemného plynu.

Kontrakt medzi ruskou spoločnosťou a CNPC počíta s tým, že od roku 2018 bude Gazprom dodávať Číne ročne 38 miliárd kubických metrov plynu. Cenu ani jedna zo strán nezverejnila, no hodnota kontraktu sa odhaduje približne na 400 miliárd USD (292,65 miliardy eur).

Gazprom dnes zároveň revidoval cenu plynu, ktorý dodáva talianskej spoločnosti Eni. Dohodu o tom podpísalo vedenie ruskej firmy s predstaviteľmi Eni počas spomínaného ekonomického fóra. Európski zákazníci majú možnosť požiadať Gazprom o revíziu ceny každé dva roky v závislosti od podmienok na trhu. Ruská spoločnosť sa predtým už predbežne dohodla na znížení ceny plynu pre francúzsku spoločnosť GDF Suez a pre firmu EconGas, ktorá je divíziou rakúskej OMV.

(1 EUR = 1,3668 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.