Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. septembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

A. Merkelová: EÚ má zatiaľ dôvody spolupracovať s Ruskom v energetike

Merkelová na tlačovej konferencii v Berlíne po stretnutí s fínskym premiérom Alexandrom Stubbom vyhlásila, že je možno nevyhnutné znova zvážiť v strednodobom a dlhodobom časovom horizonte energetickú spoluprácu s Ruskom. Pripomenula, že v rámci EÚ existujú rozdiely, čo sa týka závislosti jednotlivých štátov na dovoze energií z Ruska, pričom niektoré z nich sú odkázané na dodávky ruského plynu. Preto nie je cieľom únie prerušiť spoluprácu s Moskvou a dodala, že partnerstvo v oblasti energetiky je v záujme ako EÚ, tak Ruska.

No zároveň je podľa nej prirodzené uvažovať o tom, čo môže EÚ zmeniť v strednodobom a dlhodobom časovom horizonte v rámci svojej energetickej politiky, ak bude Rusko pokračovať v porušovaní základných princípov, ako je rešpektovanie štátnej suverenity.

Domnieva sa tiež, že je dôležité vyvíjať tlak na Rusko, v čom sa Nemecko zhoduje s Fínskom. Dodala tiež, že momentálne nevidí žiadny priestor na uvoľnenie ekonomických sankcií, ktoré EÚ uvalila na Rusko za anexiu Krymu a podporu separatistov na východe Ukrajiny.

Sankcie viedli k zhoršeniu vzťahov medzi Západom a Moskvou a prinútili štáty EÚ, aby začali hľadať spôsoby, ako znížiť svoju závislosť na dodávkach ruskej ropy a plynu.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.