Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

A. Jacenňuk: Klesajúce ceny ropy znížia Ukrajine platby za dodávky ruského plynu

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk tento týždeň uviedol, že v 1. štvrťroku 2015 by Ukrajina mala v dôsledku klesajúcich cien ropy platiť za 1000 kubických metrov (m3) ruského plynu len 350 USD (280,56 eura). Dočasná dohoda z konca októbra známa ako zimný balík počíta s platbami za obdobie január až marec na úrovni 365 USD/1000 m3.

„V 1. štvrťroku budúceho roka to bude 350 USD, nie 365 USD, nakoľko ceny ropy klesajú,“ povedal Jaceňuk. V súčasnosti stále platný kontrakt z roku 2009 vychádza pri stanovovaní cien plynu z vývoja cien ropy.

Rusko, Ukrajina a Európska únia (EÚ) sa koncom októbra dohodli na podmienkach dodávok ruského plynu na Ukrajinu počas zimných mesiacov, teda do konca marca 2015. Dohoda známa ako zimný balík okrem stanovenia cien za plyn počíta aj s tým, že Ukrajina do konca tohto roka splatí časť svojho dlhu, ktorý má voči ruskému plynárenskému koncernu Gazprom za predchádzajúce dodávky. Očakáva sa, že do konca roka Kyjev zaplatí Gazpromu 3,1 miliardy USD. Prvú splátku vo výške 1,45 miliardy USD previedol ukrajinský Naftogaz na účty Gazpromu začiatkom novembra.

(1 EUR = 1,2475 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.