Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

A. DANKO: Strategické spoločnosti ako SE by mali byť chránené ústavným zákonom

„Môžem verejne vyhlásiť, že som kategoricky proti akejkoľvek účasti súkromného sektora dvoch štyridsaťročných chlapcov (J&T, pozn. TASR) v strategickej spoločnosti. Nie som proti majetkovej účasti silného investora, ktorý má skúsenosti v energetike,“ podčiarkol. Spoločnosti, ktoré podľa neho dnes z energetiky odchádzajú, neboli neznáme „bezaktívové spoločnosti“, nevznikli zo dňa na deň.

„Nechcem urážať spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ale myslím si, že nemajú také skúsenosti, personálne a riadiace, ani štrukturálne, aby mohli zodpovedať za 5 miliónov ľudí na území Slovenska v energetike. Nemôžu riadiť aj plynárenstvo, aj energetiku, aj distribúciu, aj výrobu energií, pretože sú tu aj iné spoločnosti, ktoré potrebujú ochranu. Bude totiž dochádzať k zvýhodňovaniu ich spoločností na trhu. Pokiaľ niekto ovládne výrobu energie, distribúciu (SSE-Distribúcia) a ešte ovládol plynárenský segment, tak vzniká monopol, ktorý je nebezpečný pre samotný štát, ale aj pre tohto investora,“ zdôraznil Danko.

Štát by sa podľa Danka nemal nečinne pozerať na to, aby akýkoľvek subjekt, teda ani EPH, vstupoval do Slovenských elektrární. „Máme totiž informácie, že cena akcií SE, za ktorú ich EPH kupuje od spoločnosti Enel, je nehorázna. Podľa medializovaných aj privátnych informácií je cena akcií nadhodnotená, aby sa tým dosiahlo, že spoločnosť EPH vstúpi do Slovenských elektrární za každú cenu. Z toho pramení aj moja obava, že raz si tento akcionár v podobe zisku bude veľmi rýchlo chcieť vybrať peniaze, aby mohol splatiť svoje úvery,“ dodal predseda SNS.

UPOZORNENIE:

TASR sa pokúsi získať reakciu vlády SR, Ministerstva hospodárstva SR a EPH.

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.