Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

A. DANKO: Hrozí, že vplyv na Gabčíkovo získa Budapešť

Slovenské elektrárne majú prenajatú Vodnú elektráreň Gabčíkovo a nový majiteľ 66-% podielu v SE tak naň získa vplyv. „Slovensko by nemalo dovoliť, aby bolo pod energetickou kontrolou inej krajiny, je to ohrozenie našich záujmov. Navyše hrozí, že vzhľadom na dobré vzťahy maďarského premiéra Viktora Orbána s Ruskom budeme opäť pod energetickou kontrolou tejto veľmoci,“ tvrdí predseda SNS.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) podľa neho v minulosti nazval činnosť Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša hospodárskou vlastizradou. „Kritizoval privatizáciu strategických podnikov a neskôr tvrdil, že jeho vláda musí naprávať hrubé chyby spôsobené pri privatizácii Slovenských elektrární vládou Mikuláša Dzurindu,“ konštatoval Danko.

„Dnes, keď by vláda mohla nájsť financie na spätné odkúpenie podielu Enelu a dostať tak Slovenské elektrárne do vlastných rúk, nie je to pre ňu prioritou,“ dodal.

Strategické energetické podniky podľa Danka patria do slovenských rúk. „Inak budeme opäť živiť iných a my sami si budeme uťahovať opasky,“ vyhlásil. „SNS sa tiež obáva, že Viktor Orbán ako sofistikovaný politik môže chcieť cez získanie energetickej kontroly nad Slovenskom naplniť ambície na autonómiu a neskôr nezávislosť južných území našej krajiny,“ povedal Danko.

„SNS preto opäť vyzýva vládu, aby bezodkladne začala riešiť spätné odkúpenie podielu Slovenských elektrární. Strategické energetické podniky v štátnom vlastníctve žiadny silný štát nepustí z rúk, pretože aj to robí z krajiny silný štát,“ uviedol predseda SNS. „Ide jednak o našu energetickú bezpečnosť, ale aj o fakt, že vlastníctvo týchto podnikov zahraničnými subjektmi nás oberá o dividendy. Financie z dividend by sme pritom mohli použiť pre potreby našich vlastných občanov,“ uzavrel Danko.

Minister hospodárstva Pavol Pavlis sa 3. novembra počas kontrolného dňa v Jadrovej elektrárni v Mochovciach vyjadril, že otázka prípadného odkúpenia akcií Slovenských elektrární od Enelu je stále otvorená. Za akých podmienok by štát podiel v elektrárňach kupoval, však podľa jeho slov stále nie je jasné. „Predáva Enel, takže ešte stále sa diskutuje, ešte sa štát nerozhodol. Je to na posúdenie, ale nemám tú obavu, že by sme predaj akcií zmeškali,“ uviedol Pavlis.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.