You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
25. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Oettinger navrhne Rusku a Ukrajine kompromisné riešenie

Ak bude nálada na rokovaniach konštruktívna, Oettinger dúfa, že sa podarí dosiahnuť dohodu aspoň o dočasnom obnovení dodávok plynu na Ukrajinu od októbra do apríla, na pokrytie jej zimnej spotreby.

Rusko zastavilo export plynu na Ukrajinu 16. júna pre nezaplatené účty za predchádzajúce dodávky. Vláda v Kyjeve totiž nesúhlasila s cenou, ktorú jej Moskva účtuje za plyn. Oettinger sprostredkoval niekoľko rokovaní medzi oboma štátmi, ale zatiaľ bez výsledku.

Podľa eurokomisára sa však podarilo dosiahnuť pokrok pri výmene „údajov, faktov a čísiel medzi Ukrajinou a Európskou úniou (EÚ), aj medzi ukrajinskou spoločnosťou Naftogaz a plynárenským priemyslom v EÚ, a tiež medzi ruským energetickým koncernom Gazprom a EÚ“.

Oettinger na dnešnej tlačovej konferencii v Bruseli vyjadril nádej, že sa obom stranám podarí dospieť ku kompromisnému riešeniu, aby nemala Ukrajina problémy s nedostatkom plynu počas zimnej sezóny od októbra 2014 do apríla 2015.

Na tlačovej konferencii bol prítomný aj nórsky minister energetiky Tord Lien, ktorý vyjadril svoju „plnú podporu snahám EÚ o dosiahnutie energetickej bezpečnosti“. No na otázky novinárov, či Nórsko, ktoré nie je členom EÚ, môže dodať únii viac plynu, odvetil, že nórska vláda s plynom neobchoduje. Čo znamená, že rozhodnutie je v rukách firiem v škandinávskej krajine, ktoré už v minulosti naznačili, že pomôžu EÚ v prípade krízy s dodávkami, ak to „z komerčného hľadiska bude mať zmysel“.

Rusko je najväčším dodávateľom energií do EÚ. Pokrýva zhruba tretinu z celkovej spotreby plynu v európskom bloku, z toho zhruba polovicu prepravuje potrubím, ktoré vedie cez Ukrajinu. Nórsko je druhým najväčším dodávateľom plynu do EÚ.

Podľa EÚ sú zatiaľ dodávky plynu z Ruska bez väčších problémov, aj keď niektoré štáty, vrátane Slovenska, zaznamenali ich pokles. Brusel zároveň pracuje na stratégii, ktorá by pomohla zvýšiť energetickú bezpečnosť EÚ a zredukovať závislosť na plyne z Ruska. Jednou z ciest je vybudovanie ďalších zásobníkov. Oettinger dnes zopakoval, že podľa neho by bolo rozumné zmeniť požiadavku EÚ, aby mali štáty skladovacie kapacity zodpovedajúce 30 dňom ich spotreby plynu a zvýšiť ju na 60 dní.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.