Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. novembra 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

6. ročník konferencie „Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska“

Hlavné témy 6. ročníka konferencie:

Klimatické opatrenia EÚ a ich dopady na energetický sektor a ekonomiku SR;

Rozvoj regionálnej infraštruktúry v oblasti dopravy zemného plynu;

Liberalizácia energetického trhu a aktuálny vývin regulačnej politiky;

Energetická efektívnosť v podmienkach SR;

Budúcnosť jadrovej energetiky.

Cieľom konferencie je diskutovať o aktuálnych otázkach týkajúcich sa energetickej politiky a energetickej bezpečnosti SR v kontexte vývinu spoločnej energetickej politiky EÚ. Ambíciou konferencie je prispieť k hľadaniu lepších riešení pre rozvoj energetického sektora SR, regionálnej spolupráce v energetike a posilneniu energetickej bezpečnosti SR, susedných krajín a EÚ. Konferencia predstavuje reprezentatívne fórum pre diskusiu zástupcov kľúčových segmentov energetického sektora SR, vlády SR, podnikateľského sektora, mimovládnej a akademickej komunity, a ich zahraničných partnerov.

Rokovanie konferencie je rozdelené do šiestich panelov. Prvý panel bude venovaný diskusii o strategickom dokumente Európskej komisie „Energetická cestovná mapa 2050“, ktorý stanovuje záväzok EÚ znížiť emisie skleníkových plynov o 80 až 95 % v porovnaní s úrovňou z roku 1990. Dokument predstaví zástupca generálneho riaditeľa pre energetiku EK Peter Faross. Diskutovať o dopadoch na energetiku SR budú Ján Petrovič, generálny riaditeľ Sekcie energetiky MH SR, Paolo Ruzzini, generálny riaditeľ Slovenské elektrárne, a.s. Enel, Andrej Juris, predseda predstavenstva ZSE Distribúcia, a.s., E.ON Group a Juraj Mesík, lektor Univerzity Palackého v Olomouci. Panel moderuje Ján Hudacký, predseda Výboru pre hospodárske záležitosti NR SR.

Druhý panel konferencie sa zameria na zhodnotenie realizácie kľúčových infraštruktúrnych projektov pre dopravu zemného plynu, ktoré sú súčasťou budovania severojužného energetického koridoru v strednej Európe, vrátane slovenskomaďarského a slovensko-poľského prepojenia. V paneli vystúpia vrcholoví manažéri tranzitných plynárenských spoločností: Gunnar Löwensen, člen predstavenstva Eustream, a.s., Thomas Kleefuß, výkonný riaditeľ NET4GAS, s.r.o., Lajos Bütösi, obchodný riaditeľ, Magyar Gáz Tranzit ZRt., Rafał Wittmann, riaditeľ divízie pre rozvoj a investície, GAZ-SYSTEM S.A. a podpredseda predstavenstva NAFTA, a.s. Michael Fipper. Panel moderuje Karel Hirman, riaditeľ Sekcie energetických činností Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.

Tretí panel zhodnotí aktuálny stav a problémy, ktoré súvisia s vývinom regulačnej politiky a liberalizácie trhu so zemným plynom a elektrickou energiou v EÚ a SR. V paneli vystúpi Jozef Holjenčík, predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR, Kristof Kovacs z Oddelenia pre vnútorný trh II: veľkoobchodné trhy, elektrina a plyn, Generálne riaditeľstvo pre energetiku EK, Dušan Randuška, riaditeľ divíziu obchodu SPP, a.s., Alena Šalamonová, vedúca oddelenia pre regulačné a trhové záležitosti, Slovenské elektrárne, a.s. Enel, a Marián Kapec, vedúci úseku regulácie ZSE Distribúcia, a.s., E.ON Group. Panel moderuje Ján Klepáč, výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu.

Štvrtý panel vytvorí priestor pre diskusiu o energetickej efektívnosti v podmienkach SR, vrátane využívania obnoviteľných zdrojov v kontexte opatrení prijatých v súlade s príslušnou smernicou EK. V paneli vystúpia: Slavomír Cifra, Slovenská inovačná a energetická agentúra, Alojz Bernát, predseda správnej rady Asociácie výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov, Miroslav Obšivaný, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla a Filip Urban, predseda správnej rady Asociácie pre využívanie obnoviteľných a alternatívnych zdrojov. Panel moderuje Michal Hudec, vydavateľ internetového portálu energia.sk.

Piaty panel zhodnotí budúcnosť jadrovej energetiky v EÚ a SR v kontexte rozhodnutí vlád Nemecka, Švajčiarska a Belgicka postupne ukončiť výrobu elektrickej energie na báze jadra po havárii vo Fukušime. Hlavné príspevky prednesú: Peter Faross, zástupca generálneho riaditeľa pre energetiku EK, Takuya Hattori, prezident Japonského jadrového priemyselného fóra, Boris Bartalský, generálny riaditeľ Ludovika Energy, s.r.o., a Jozef Zlatňanský, vedúci jadrovej bezpečnosti, Slovenské elektrárne, a.s., Enel. Panel moderuje Maroš Kondrót, podpredseda Výboru pre hospodárske záležitosti NR SR.

V priebehu prvého dňa konferencie 26.novembra 2012 o 14:00 sa v priestoroch MZVaEZ SR (Hlboká cesta 2) uskutoční osobitný briefing pre médiá o najnovšom vývine v oblasti vnútorného energetického trhu EÚ, ktorý predstaví Kristof Kovacs z Oddelenia pre vnútorný trh II: veľkoobchodné trhy, elektrina a plyn, Generálne riaditeľstvo pre energetiku Európskej komisie.

Konferenciu organizujú Výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, n. o., Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Slovenský plynárenský a naftový zväz v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstvom hospodárstva SR. Hlavnými partnermi konferencie sú spoločnosti: Ludovika Energy, s.r.o., Slovenské elektrárne, a.s. Enel, Slovenský plynárenský priemysel, a.s., Západoslovenská energetika, a.s. E.ON Group. Partnermi konferencie sú Bratislavská teplárenská, a.s., DataTherm, s.r.o., eustream, a.s., IPESOFT, s.r.o., Nadácia Orange, NAFTA, a.s., Transpetrol, a.s., VNG Slovakia, s.r.o. Mediálni partneri: energia.sk, energo, International Issues & Slovak Foreign Policy Affairs, Parlamentný kuriér, PRO-ENERGY Magazín a Zahraničná politika.

Program konferencie v slovenskom jazyku je k dispozícii na webovej stránke: http://sfpa.sk/sk/podujatia/odbornepodujatia/1084 v anglickom jazyku: http://sfpa.sk/en/podujatia/odborne-podujatia/1085

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.