Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

25 rokov po havárii v Černobyle rádioaktivita stále ohrozuje ľudí

Na Hlavnom námestí v Bratislave je 26. apríla 2011 verejnosti prístupná výstava fotografií Roberta Knotha, ktoré nafotil tento rok v oblastiach postihnutých černobyľskou haváriou. Výstava, ktorá dokumentuje prípady ľudí, ktorí trpia následkami havárie, ukazuje, že aj po štvrťstoročí od udalosti rádioaktivita naďalej ohrozuje miestne obyvateľstvo.

„V marci 2011 skupina expertov Greenpeace navštívila niekoľko miest v Rivnenskej a Žitomyrskej oblasti, aby otestovala vzorky potravín, ktoré tvoria značnú časť miestnej stravy. Dokonca aj po 25 rokoch, ľudia, ktorí žijú až stovky kilometrov od Černobyľu sú stále vystavení nebezpečným úrovniam radiácie prostredníctvom miestnych zdrojov potravy“, povedala koordinátorka energetickej kampane Greenpeace, Andrea Zlatňanská.

Radiační experti Greenpeace na Ukrajine objavili vysokú úroveň rádioaktívnej kontaminácie v niekoľkých typoch základných potravín aj 25 rokov po černobyľskej katastrofe. Odobraté boli aj vzorky potravín z niekoľkých ďalších lokalít v Kyjeve a jeho okolitých oblastí pre účely porovnania. Celkovo bolo 114 vzoriek potravinových produktov buď zakúpených na miestnych verejných trhoch alebo poskytnutých pre analýzu miestnymi farmármi. 

V jednej dedine v regióne Rivnenska našiel Greenpeace izotop cézia-137 v 93 percentách vzoriek mlieka s úrovňou pre deti prekračujúcou ukrajinské normy až 16-násobne.

„Analýzy zistili vysokú úroveň rádioaktivity z černobyľskej katastrofy vo vzorkách potravín. Najviac kritické úrovne boli objavené v základných potravinách ako mlieko, lesné plody a huby, v mnohých prípadoch prekračujúce ukrajinské normy. Ukrajinská vláda však ukončila monitorovanie situácie, čo považujeme za predčasné a nebezpečné a je nutné v týchto meraniach z dôvodu ochrany obyvateľstva naďalej pokračovať „, dodala Zlatňanská.

Únik rádioaktivity v dôsledku výbuchu v černobyľskej jadrovej elektrárni na Ukrajine kontaminoval 18.000 km2 poľnohospodárskej pôdy a asi  35.000 km2 lesov.

„Vo Fukušime sme už teraz svedkami podobnej situácie, pretože sa objavujú informácie o kontaminácii mlieka a zeleniny. Aby sme sa vyhli dôsledkom budúcich jadrových katastrof, ako Černobyľ a Fukušima, vlády musia začať investovať do energetickej efektívnosti, čistých a bezpečných obnoviteľných zdrojov a zamerať sa na postupné odstavenie jadrových reaktorov. Jadrový priemysel nám stále nahovára, že sa nič nemôže stať, ale realita je iná. Žiaden reaktor nie je bezpečný a z nešťastných udalostí v Černobyle a Fukušime by sme sa mali poučiť“, doplnila Zlatňanská.

Zdroj: Greenpeace Slovensko

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.