Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. marca 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC: Irán sa možno neskôr pripojí k producentom ropy, ktorí chcú zmraziť ťažbu

Producenti z členských aj nečlenských štátov OPEC sa 17. apríla zídu v katarskej Dauhe, aby rokovali o zmrazení ťažby. Irán sa však po januárovom zrušení sankcií, ktoré Západ uvalil na Teherán za jeho jadrový program, snaží dohnať stratené príjmy a zvyšuje produkciu. Irán sa preto k nim zatiaľ neplánuje pripojiť, ale naznačil, že sa zapojí do diskusie o zmrazení ťažby po tom, keď jeho produkcia dosiahne 4 milióny barelov (1 barel = 159 litrov) denne.

„Dúfam, že výsledok stretnutia bude pozitívny,“ povedal Abdullah al-Badri. „Nenamietajú proti stretnutiu, ale majú určité podmienky ohľadne produkcie a možno sa v budúcnosti pripoja k skupine,“ uviedol v súvislosti s postojom Iránu.

Jeho vyhlásenie je tak ďalším signálom, že ani postoj Iránu „nevykoľají“ širšiu dohodu veľkých producentov ropy o zmrazení ťažby. Štáty z Perzského zálivu, vrátane najväčšieho producenta ropy Saudskej Arábie, totiž predtým trvali na tom, že do dohody by sa mali zapojiť všetci veľkí producenti.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.